Pátek, 31 Bře 2023
Home Spolky, sdružení Český svaz žen
Český svaz žen PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 12 Srpen 2011 18:48

ČESKÝ SVAZ ŽEN

nves vl03

Kdy byl vlastně Český svaz žen v Nové Vsi nad Popelkou založen, není přesně známo. Nějak to s sebou přinesla doba. Začalo to společnou prádelnou u Urbanců, pokračovalo to "Radou žen". Dala se dohromady skupina přibližně stejně starých, lépe řečeno stejně mladých žen, a kde bylo potřeba, tam pomáhaly. Sušit seno, sbírat brambory, sklízet řepu. Prostě nechtěly zůstat stranou všeho dění v obci.

 

Čas ale neúprosně plyne. Mnohé členky už nejsou mezi námi. Některé se po roce 1989 vzdaly členství, jiné sem naopak po rozpadu SSM v obci přešlo, některou přivedla matka nebo tchýně. Dnes máme 70 členek.

 

Celá činnost v minulosti byla zaměřena na práci s dětmi. Někteří dřívější členové zastupitelstva nevěnovali práci žen příliš pozornosti, ale když viděli, že to s třídenním výletem na Branžež pro 40 dětí myslí vážně, změnili svůj názor. Někdy ale počasí nepřálo a s vypětím všech sil zachraňovalo poslední suché oblečení. Všechny děti tenkrát dostaly po lžíci "medicíny na zahřátí". Dodnes na tento zážitek , nyní už jako sami rodiče, vzpomínají.Od přípravy dalších pobytů na Branžeži se z finančních důvodů upustilo, a začaly se podnikat pěší výlety za krásami našeho okolí.

 

Nevzpomínají jenom děti, ale samotné ženy. Na obsluhování při různých shromážděních JZD, Sokola, hasičů, při divadelních představeních. Do divadla se občas zajelo do Prahy, Mladé Boleslavi či Liberce. Vzpomíná se na zájezdy do tehdejšího NDR, odkud se tajně převáželo oblečení pro děti, záclony….. Vzpomíná se na kurzy vaření, šití. Vzpomíná se na úklid nového pohostinství, KD před otevřením, na likvidaci následků požáru v MŠ v roce 1982.

nves vl03

Dnes ČSŽ připravuje dětský karneval, pečují o květinovou výzdobu na parkovišti, mají na starosti vývěsní skříňky, pomáhají při zábavách, na akcích pořádaných OÚ. Jednou ročně organizují sbírku ošacení pro charitativní účely, přednášky o zdravé výživě, kosmetice… Nezapomínají ani na starší členky při jejich kulatých životních jubileích.

 

Na Svátek žen se pomalu zapomíná, ale naše ženy si ho dokáží oslavit po svém. Jak?
Stalo se už tradicí, že první "výjezdní zasedání" na Klepandě má vždy určitý ráz, co se týká oblečení.Jednou to byly fotbalové jedenáctky, pohádkové bytosti, slušelo jim to v dobových kostýmech, velký úspěch měla pyžama . No řekněte, kdy se vám poštěstí jít do společnosti v pyžamu. A když se objevilo třicet Červených karkulek, nevycházeli ostatní hosté na Klepandě z údivu. Znamená to ovšem značnou dávku sebeironie, ale také chuť odpoutat se od každodenních starostí. Už téměř 25 let stojí v čele ČSŽ v Nové Vsi nad Popelkou Bohuslava Duštová.