Pondělí, 03 Říj 2022
Home Historie Znak a prapor
Znak a prapor PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 24 Červenec 2011 20:34

O znaku obce Nová Ves nad Popelkou se už dlouho hovořilo. Dnes už obec svůj znak má. Co tomu ale předcházelo?

Tu a tam vznikaly různé výtvarné kreace. Žádný amatér však není natolik schopný, aby všem přísným požadavkům heraldické komise vyhověl.

nves vl03

prapor1Proto se obec rozhodla pro renomovanou firmu s dlouholetou tradicí. Zastupitelstvo vybralo z několika předložených návrhů ten, který nejvíce odpovídal jeho představám. A pak už bylo jen na heraldické komisi, aby návrh posoudila a předložila parlamentu ke schválení. 21.ledna 2002 převzal starosta obce František Špicar spolu s místostarostkou Danou Crhovou z rukou tehdejšího předsedy poslanecké sněmovny Václava Klause rozhodnutí o udělení znaku a praporu Nové Vsi nad Popelkou. Ke konci roku 2002 byl vyšit i prapor, který je ozdobou naší zasedací síně OÚ.

nves vl03

Při výtvarném zpracování znaku vycházel autor z historických pramenů. Z mladší generace už málokdo ví, že se v obci nacházely dvě tvrze. znak1Proto jsou na znaku dvě věže. Na horním konci, dodnes zvaném "Na ohradě", byly ještě na začátku 19. století patrny vodní příkopy. V základech statku na tomto místě se při bourání našlo husí vejce a na dně příkopu množství pálené hlíny. Proč zrovna husí vejce? Ta se totiž dávala do základů například spolu se živými beránky namísto starého pohanského zvyku zazdívání dětí, aby stavba byla pevnější. I husa ve znaku má svůj význam - symbolizovala ochranitelskou moc. Druhá tvrz se nacházela kolem čp. 120 (Crhovi)/, ale uvádělo se, že se žádné konkrétní důkazy nedochovaly. Že tam tvrz kdysi stála, se předávalo z generace na generaci jen ústním podáním. Vše se změnilo, když Václav Crha při kopání studně objevil hliněný hrnec plný grošů. Zelený štít představuje zemědělskou oblast, stříbrná vlnitá pata s modrým vlnitým břevnem symbolizuje Popelku.

nves vl03

Takže prakticky 800 let od svého založení se obec Nová Ves nad Popelkou dočkala svého znaku i praporu.

Aktualizováno Středa, 27 Červenec 2011 20:57