Pátek, 31 Bře 2023
Home Kultura Kulturní dům
Kulturní dům PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 24 Červenec 2011 20:43

KULTURNÍ DŮM

Naši pozornost si jistě zaslouží i náš kulturní dům. Ale vraťme se na samý začátek.

K pohostinství , vlastně k sálu, bylo v letech 1957-60 přistaveno jeviště, na tehdejší dobu velice moderní, vyhovující i v dnešní době. Postupně začalo pohostinství i sál chátrat. Našla se nadšená parta lidí ochotných o sobotách a nedělích věnovat čas i elán společnému dílu. V roce 1978 se začalo s demolicí starého pohostinství a hned začal čilý stavební ruch .V roce 1982 bylo nové pohostinství předáno veřejnosti. Pro zajímavost uvádím přehled o hostinských, kteří zde působili : Fingerovi, Bartíkovi, Herrmannovi a opět Fingerovi.V roce 2003 investovala obec do úprav v kuchyni pohostinství téměř 500 000 Kč, aby tak vše vyhovovalo přísným hygienickým předpisům EU.

nves vl03

Při výstavbě sálu však chyběl dostatečný prostor pro společenské aktivity spolků. Proto se kulturní život přestěhoval do sokolovny. 23. června 1984 byl nový sál za přítomnosti většiny místních občanů a hostů slavnostně otevřen. A tak se začal v Nové Vsi nad Popelkou rozvíjet bohatý kulturní život. Divadelní spolek "Slovan" každoročně připravil divadelní představení, konaly se koncerty významných hudebních skupin i populárních zpěváků, zavítali k nám také známí filmoví herci.

nves vl03

Jistě stojí zato si některá jména připomenout: Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Standa Procházka, Petr Novák, Petr Spálený, Josef Zíma, Michal Tučný, Věra Martinová, Jožka Černý, i nedávno zesnulá Helena Růžičková. Se svým koncertem tu také vystupovala skupina Black Wards - mladí nástupci legendární skupiny The Beatles. Po zániku KK JZD i Slovanu však naši občané nepřicházejí o radost z divadelních představení. Každoročně se u nás představí Divadelní spolek Tyl z Lomnice nad Popelkou .Sál v žádném případě nezůstává opuštěný. Aktivní TJ Sokol tady zajišťuje pravidelné cvičební hodiny prakticky pro všechny věkové skupiny, hraje se tu volejbal, stolní tenis, v zimním období zde ladí formu novoveští fotbalisté.

nves vl03

Aktualizováno Pondělí, 01 Srpen 2011 19:20