Pátek, 31 Bře 2023
Home Kultura Divadelní spolek FRK
Divadelní spolek FRK PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 24 Červenec 2011 20:44

( Webové stránky divadelního souboru FRK v Nové Vsi nad Popelkou )

 

Bylo nebylo jedno krásné velké jeviště. Bylo moc smutné, protože vzpomínalo, jak se po něm procházeli králové, princezny, řádili čerti a čarodějnice, podupávali tanečníci, hudba hrála a bylo veselo.

Jednoho krásného jarního večera se po dlouhých patnácti letech rozsvítily reflektory, přišli herci a začali zkoušet divadelní hru. Teď s odstupem času vidíme vše idylicky, jako vše, na co se vzpomíná. Ale nebyla to tak snadná cesta.

Z mnoha různých příčin, které neznám tak, abych o nich mohla mluvit, skončila činnost Divadelního spolku Slovan v Nové Vsi nad Popelkou v roce 1990.

S myšlenkou začít znova jsem koketovala dlouho. Když jsem po prvním nesmělém rozhovoru s paní starostkou Marií Kynčlovou zjistila, že můj sen se možná uskuteční, vrhla jsem se do práce. Začali jsme vybírat hru a hledat herce. Paní starostka nás vzala pod obecní křídla, čímž nám odpadla velká starost.

Divadelní hru Holgera Eckerta Mrtvý přišel na návštěvu jsme zvolili pro to,že nepotřebovala velký počet herců. Zároveň s pilným zkoušením jsem začala obcházet sponzory, abychom měli něco do začátku. Z obecního rozpočtu jsme dostali 3000,-kč. Od sponzorů 12 300,-,. Začali jsme se zabývat názvem našeho souboru. Dlouho jsme se dohadovali, vymýšleli, až zvítězil nápad dát název po předchozích režisérech. Tak vznikl Divadelní soubor Frk při školské a kulturní komisi v Nové Vsi nad Popelkou.

Vrhali jsme se s takovým nadšením do práce, že jsme se ze zkoušek vraceli až před půlnocí. Ráno v pět hodin vstávat do práce se moc nechtělo. Byla to nádhera, všichni se snažili, měli spousty nápadů. Hru jsme si upravili a přizpůsobili dnešní době. Také jsme pracovali na scéně.

Rozhodli jsme se pro reálnou scénu.. Okno, paravan a bar nám pomohli dát dohromady Pavel Špidlen a Milek Fišar. Protože mají všichni členové mnoho aktivit a náročná zaměstnání, nebylo vždy lehké dát zkoušku dohromady. Byla to od všech velká oběť. Stanovili jsme datum premiéry na 5.listopadu 2005. Dala jsem tisknout plakáty. Pozvali jsme si fotografa Milana Otmara, který udělal fotky na vysoké úrovni. Psala jsem články do lomnických novin, pojizerských listů. Rozvážela plakáty po širokém okolí, zadala hlášení v rozhlase o našem představení. Do každé domácnosti v naší Vsi přišla pozvánka do divadla. Na naše předtavení jsem pozvala zástupce z deseti ochotnických souborů z okolí. Vstoupili jsme do Svazu českých ochotnických souborů Jizerské oblasti. Pozvali jsme na naše představení také všechny sponzory a připravili pohoštění. . Na premiéru jsme připravili výstavu fotografií z divadelních představení za posledních dvacet let. Byla to mravenčí práce. Některé fotografie zapůjčili bývalí členové DS Slovan. Na tři velké panely jsme rozmístili fotografie s názvem hry a datem premiéry. Panely jsme dali do předsálí, kde jsme zároveň naaranžovali malou výstavu kostýmů, které tak dlouho čekaly až je někdo opráší.

Už je to tu! Lidé se scházejí, sál se zaplňuje. Nestačí připravená místa, musí se přidávat židle, aby si přes tři sta diváků mělo kam sednout! Za oponou vrcholí napětí. Herci si tisknou ruce a objímají se! Zhasíná sál. Šum se utišuje, na oponu míří reflektory do jejíchž světel přichází paní starostka Marie Kynčlová, režisérka Ivana Nosková, autor hudby Miroslav Pěnička, autorka bookletu k cd a plakátu Nataša Kalousková. Všichni vítají diváky a společně pokřtí cd vydané k této premiéře.

Zazní první tóny hudby, otvírá se opona a začíná se psát nová historie Divadelního souboru FRK v Nové vsi nad Popelkou.

Ivana Nosková

 

Aktualizováno Úterý, 17 Leden 2012 21:07