Čtvrtek, 17 Led 2019
Home Turistika Mapa okolí a cíle Poloha obce
Poloha obce PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 24 Červenec 2011 20:53

POLOHA, NÁZEV OBCE

Fotogalerie Nové Vsi nad Popelkou!

NÁZEV OBCE

Jméno obce nemá zvláštního významu, je to prostě označení zánovní osady. Protože je u nás mnoho obcí tohoto jména, ustálil se úřední název Nová Ves nad Popelkou. Písemné doklady jsou velmi starého data. Dle historického popisu Nové Vsi od učitele Jos. J. Fučíka vznikla osada kolem roku 1200-1250. Dle dějin od Františka Palackého bylo království české rozděleno na archidiakonáty a ty se dále dělily na dekanáty. Jedním bylo také Jičínsko patřící do archidiakonátu hradeckého. Již ve století jedenáctém a dvanáctém spravoval tento dekanát mimo města Jičína na 47 obcí, mezi nimi i Novou Ves. Přesné datum založení obce není však známo.

Původní osadníci byli dle jedné verse Němci, povolávali je Přemyslovci za účelem osídlení krajiny. Nasvědčuje tomu položení jednotlivých statků a rolí, táhnoucích se v jediném pruhu až na hranice katastru. Založením nové osady vznikla skutečně nová vesnice, odtud snad název Nová Ves.

POLOHA OBCE

Obec Nová Ves (Nova villa, Neudorf) je položena v širokém údolí, táhnoucím se od západu k východu. Jeho středem protéká potok Popelka. Původně se označovala Nová Ves u Lomnice na Jičínsku, nebo též Nová Ves nad Popelkou. Tento název byl jen málo používán a ujal se až po první světové válce.

Nová Ves nad Popelkou je jednou z nejrozsáhlejších obcí v okrese Semily. Hranice obce měřily (dle Fučíka) 18 370m. Údolí potoku Popelky na hranicích s Lomnicí je 440 m nad mořem, práh kostela je 429 m nad mořem, ten dělí obec na dva díly. Nejvyšší místo na severní straně je Císařova hůra, jež má jméno od majitele statku č. 24 (rok 1641-1860), zvedá se do výše 547 m. Na jižní straně u cesty z Tábora východně od Ploužnice 506 m nad mořem.

Z obou těchto míst je krásný rozhled k západu, k severu a východu, zvláště krásný je pohled na Krkonoše, na západ na Ještěd, Kozákov, Černou Studnici, na východ ke Zvičíně. Rozhledu do kraje brání masiv Tábora, snižující se postupně k východu. Toto panorama uzavírá zřícenina hradu Kumburk a vyčnívající špička hradu Bradlece. Na jižní straně vede železnice Stará Paka - Mladá Boleslav, středem obce silnice od Lomnice do Nové Paky. Spojení s okolím má obec dobré jak po železnici tak i četnými autobusy.

Fotogalerie Nové Vsi nad Popelkou!
Aktualizováno Pondělí, 16 Leden 2012 20:00