Čtvrtek, 17 Led 2019
Home Turistika Mapa okolí a cíle Kozákov
Kozákov PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 24 Červenec 2011 20:54

KOZÁKOV (744 m.n.m.)

   Fotografie z vrchu Kozákova (2003) Celkový pohled na Kozákov

Kozákov není velehora, dokonce ani v nevelké české konkurenci nevyniká. Stejně jako u Řípu či Blaníku je jeho nadmořská výška jen podružnou kategorií. Přesto je se svými 744 metry nejvýznamnější krajinnou dominantou severní části Českého ráje a nejvyšší horou krkonošského podhůří. Kozákov je součástí horopisného celku Ještědsko- kozákovský hřbet. Chráněné území s rozlohou 162,8 ha na západním svahu bylo vyhlášeno v roce 1985.

Kozákov býval kdysi činnou sopkou, která několikrát otřásla okolní krajinou, naposledy ve třetihorách, kdy hlavní proud lávy směřoval přes Komárov směrem k Chuchelně.

Málokteré hoře věnovali básníci, spisovatelé a malíři tolik pozornosti jako Kozákovu. Prostí lidé k němu vzhlíželi s úctou a považovali jej za symbol kraje. "Strážná hora Českého ráje a Horního Pojizeří" je opředena mnohými legendami a pověstmi. Tajemnou a pohádkovou zůstala do dnešních dob - možná i proto, že se zde hojně vyskytují polodrahokamy.

Kozákovské drahokamy sbírali již pravěcí lovci sídlící v okolních jeskyních a vyráběli z nich jednoduché nástroje. Ve středověku se kameny ze zdejších nalezišť používaly při výzdobě chrámů. V Turnově se brzy rozvinulo profesionální zpracování drahých kamenů a zůstalo tradičním řemeslem města. Také v současnosti zůstává Kozákov v povědomí většiny lidí jako bohaté naleziště polodrahokamů. Odtud známé rčení, že když pasáček hodil po krávě kamenem, měl tento kámen větší cenu, než celé stádo. Ještě dnes se můžete stát šťastným nálezcem a majitelem jaspisu, chalcedonu nebo ametystu v nedalekém Votrubcově lomu. V muzeu drahých kamenů v obci Kozákov si můžete prohlédnout soukromou výstavu drahých kamenů a šperků a porovnat je se svým nálezem, případně si svůj objev můžete nechat za malý poplatek vybrousit.

Riegrova turistická chata, rozhledna

Vrchol Kozákova byl dlouho pustým místem, než ho začátkem 20.století objevili turisté. Bohužel zde chyběl nějaký důstojný výletní cíl. Nejprve zde měla být na počest F.L.Riegra vybudována novorománská kaple Cyrila a Metoděje. Kvůli vysokým nákladům bylo nakonec rozhodnuto o postavení mohylové rozhledny.

Tímto usnesením byly všichni návštěvníci Kozákova nadšeni - jedinečný výhled byl dosud rušen tím, že turista musel přecházet z místa na místo, aby viděl celou oblast. Tento záměr však znemožnila první světová válka a následný vznik Československé republiky, kdy byly peníze potřeba pro jiné účely. A tak vrchol Kozákova zůstal zase holý, zarostlý jen keři a trávou.

Riegrova chata na Kozákově

Z podnětu semilského Klubu českých turistů byla postavena na vrcholu turistická chata s ubytovnou a hospodou. Pojmenována byla po nejslavnějším semilském rodákovi F.L.Riegrovi. Slavnostní otevření proběhlo 24.6.1928. Až do 2. světové války sloužila turistické veřejnosti. V roce 1948 byla chata znárodněna a přešla do majetku jiných organizací. V roce 1996 ji získal do svého vlastnictví opět KČT a léta neudržovanou a zdevastovanou budovu zprovoznil.

Rozhledna na Kozákově

Kozákov se ale rozhledny přece dočkal. S návrhem vybudovat na zdejší kovové věži rozhlednu přišla v roce 1993 armáda, pro kterou byl Kozákov vždy strategickým cílem. Návrh byl schválen a stavba rozhledny se konečně stala realitou. Vyhlídkový ochoz ve výšce 24 metrů byl zpřístupněn v r. 1994, celá rozhledna byla slavnostně otevřena 22.4.1995.

Kozákov a sport

O tom, že Kozákov je rájem turistů, není pochyb, protože sem směřuje deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje. Při výstupu i při výjezdu na vrchol se každý nemálo zapotí. Naopak při zpáteční cestě to pěším turistům šlape samo a cyklisté jsou za nekonečné stoupání odměněni dlouhým sjezdem. Pro návštěvníky je v letní sezóně vypravena zvláštní autobusová linka - tzv. turistický autobus, navíc uzpůsobený pro přepravu kol.

Paragliding na Kozákově

Díky příznivým podmínkám se Kozákov stal centrem paraglidingu. Úspěšní "padáčkáři" jsou odměněni pohledem z ptačí perspektivy a přihlížející se mohou obdivovat jejich leteckému umění.

Zima na Kozákově

I zimní Kozákov má co nabídnout. Za dobrých sněhových podmínek je v provozu 450 m dlouhý lyžařský vlek, jehož stanice je kousek od chaty. I příznivci lyžařské turistiky si v okolí přijdou na své, např. při absolvování hřebenové trasy na Tábor. Tradiční Novoroční výstup na Kozákov, pořádaný semilským odborem Klubu českých turistů, přiláká každoročně více než tisíc návštěvníků, kteří společně na vrcholu oslaví začátek roku.


   Fotografie z vrchu Kozákova (2003)
Aktualizováno Pondělí, 16 Leden 2012 19:47